FORGOT YOUR DETAILS?

Przykładowe warsztaty

Jak bawić się matematycznie z przedszkolakiem (4-6 lat)

Jest to warsztat przeznaczony dla rodziców dzieci w wieku 4-6 lat. Celem warsztatu jest pokazanie rodzicom, którym często brakuje inspiracji, jak można się bawić matematyką. W Matplanecie mamy wieloletnie doświadczenie i sprawdzone, lubiane przez dzieci zabawy matematyczne. Chętnie podzielimy się pomysłami i pokażemy jak korzystać z nich w praktyce.

Uczestnicy warsztatu będą ćwiczyć niektóre z czterech, podstawowych ważnych umiejętności: liczenie i przeliczanie, niezmienniki ilości, orientację przestrzenną oraz orientację w schemacie ciała. Będziemy bawić się w matematyczną restaurację, w której dzieci za pomocą fasolek przygotują matematyczne dania. Z pewnością nie zabraknie też zagadek logicznych.

Wstęga Möbiusa - czy pasek papieru zawsze ma dwie strony? – warsztat dla rodziców z dziećmi w wieku 7-9 lat

Okazuje się, że w matematyce też są obiekty, które możemy znać z życia codziennego, które mają niecodzienne właściwości. Przykładem jest wstęga Möbiusa, która przypomina kokardkę we wstążce. Będziemy badać i eksperymentować, co się stanie jak będziemy taką wstęgę zwijać, skręcać i rozcinać. Będzie to więc warsztat, na którym będzie można manualnie popracować, poeksperymentować i samodzielnie poszukać i zbadać własności tego niezwykłego obiektu.

Wygraj sam - gry matematyczne ze strategią wygrywającą - warsztat dla rodziców z dziećmi 10-12 lat

Każdy z nas lubi wygrywać a jeszcze przyjemniej jest grać w grę, w której ma się pewność, że się wygra - i o takich grach będzie ten warsztat. Zastanowimy się nad strategią wygrywającą czyli pewnością, że niezależnie od tego, co robi drugi gracz, ja potrafię wygrać. Są to m.in. gry z serii Nim, w której dwaj gracze na przemian wykonują ruch i trzeba być osobą, która jako ostatnia go wykona. Celem warsztatu jest zwiększenie szans na wygranie, ale też ćwiczenie umiejętności obserwowania, wyciągania wniosków i uogólniania, czyli kluczowych kompetencji matematycznych.

Czego nie wiesz o twierdzeniu Pitagorasa? - warsztat dla dorosłych oraz młodzieży 13+

Okazuje się, że to bardzo dobrze znane twierdzenie ukrywa wiele ciekawostek i tajemnic. Jest to jedno z twierdzeń, które ma najwięcej dowodów (ponad 100 dowodów geometrycznych). Nie wiemy jak udowodnił je Pitagoras, ale jest to pierwsze twierdzenie, które formalnie posiada dowód. Nie wszyscy łączymy je z interpretacją geometryczną. Porozmawiamy o różnicach między wizualizacją a dowodem. Pokażemy, że pewnego rodzaju dowodów twierdzenia Pitagorasa może być nieskończenie wiele. Każdy z uczestników będzie mógł zaprojektować takie rozwiązanie, którego inni nie mieli.

Wykład TEORIA WYBORU SPOŁECZNEGO

Wyobraźmy sobie sytuację, w której grupa osób ma kilka opcji do wyboru i muszą wspólnie zdecydować się na jedną z nich. Może być to na przykład rodzina decydująca, gdzie pojadą na wakacje, albo naród wybierający prezydenta. Kiedy każdy uszereguje kandydatów w kolejności od najlepszego do najgorszego, na podstawie swoich indywidualnych preferencji, może pojawić się problem – jak na podstawie tych głosów stwierdzić kto wygrał? Okazuje się, że istnieje wiele racjonalnych metod wyłaniania zwycięzcy, lecz często różnią się one rezultatami. W trakcie zajęć zastanowimy się czy istnieje metoda, którą moglibyśmy uznać za najlepszą oraz czym jest głosowanie taktyczne.

TOP